در یک دسته‌بندی کلی، دوره‌های آموزشی به دو دستۀ آموزش‌های کوتاه‌مدت (آموزش عرضی) و آموزش‌های بلندمدت (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا) تقسیم‌بندی می‌شود. آموزش‌های بلند‌مدت همان آموزش‌های تحصیلات تکمیلی رشته‌های دانشگاهی حاضر در دانشگاه‌های امام‌حسین(ع)، مالک اشتر، فارابی و دانشگاه عالی دفاع ملی و آموزش‌های مورد تأیید معاونت آموزش و پژوهش سازمان پدافند غیرعامل کشور و مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. آموزش‌های کوتاه‌مدت در حوزۀ پدافند غیرعامل نیز به‌ترتیب در سه حوزۀ عمومی، تخصصی و تربیت مربی ارائه می‌شود که توسط معاونت آموزش وپژوهش، مرکز مطالعات و قرارگاههای سازمان پدافند اجرا می شوند. این شیوه‌نامه به حوزۀ آموزش های کوتاه‌مدت اختصاص داده شده و شرح این آموزش‌ها به‌تفصیل بیان می‌گردد.


دانش‌پذیران می‌توانند در دورۀ عمومی، تخصصی و تربیت مربیگری پدافند غیرعامل شرکت نمایند. افرادی که در دوره های آموزشی حوزه های پدافند غیرعامل شرکت می نمایند از طرف این سازمان گواهی های آموزشی ضمن خدمت را نیز دریافت می نمایند همچنین می‌توانند پس از کسب نمرات قابل قبول در آزمون‌های نهایی دورۀ تربیت مربیگری، کارت و گواهی معتبر را از سازمان پدافند غیرعامل (با تعیین سطح استاد) دریافت‌ نمایند و به‌عنوان مدرس در سازمان مربوطۀ خود یا مؤسسات تابعۀ سازمان پدافندغیرعامل، خدمات آموزشی را ارائه نمایند و از مزایای آن بهره‌مند شوند.


براساس ابلاغیۀ معاونت توسعه و نیروی انسانی ریاست ‌جمهوری و مصوبات سازمان پدافند غیرعامل کشور، دورۀ آموزش عمومی شامل دروس و سرفصل‌هایی است که از طرف سازمان پدافندغیرعامل کشور، 12ساعت برای کارکنان، کارشناسان و 3 ساعت برای مدیران تدریس می‌شود.

تبصره: درصورت درخواست، تعداد ساعات آموزش قابل افزایش می باشد.

در این دوره، دانش‌پذیران کلیاتی را از پدافند غیرعامل درک خواهند نمود و مخاطبان این دوره کارکنان دستگاه‌های مربوطه و افراد علاقه‌مند به شرکت در این دوره‌ها هستند که با توجه به عمومی‌بودن دوره، از آزمون و دیگر موارد اجتناب شده و دانش‌پذیران فقط حضور و غیاب می‌شوند و درصورت حضور در دوسوم کلاس‌ها، گواهی حضور برای این افراد صادر می‌گردد.

تبصره: آزمون دروس، ارائه، مصاحبه و پروژه، صرفا مربوط به دوره‌های تخصصی و تربیت مربی می‌باشد.

دوره های پدافند غیرعامل در 3 سطح برنامه ریزی و برگزار می شود که شامل:

1)      مدیران

2)      کارشناسان

3)      کارکناناین دوره تکمیل کننده دورۀ آموزشی عمومی کوتاه‌مدت پدافند غیرعامل است و افرادی معمولا در آن شرکت می کنند که دوره های عمومی را گذرانده وآشنایی نسبی به مطالب و کلیات آن داشته باشند.


دوره های تخصصی در سه سطح مدیران، کارشناسان و کارکنان به میزان 3 الی 12 ساعت و تا سقف 32 ساعت اجرا می گردد که در هرکدام از این سطوح سرفصل های آموزشی متناسب با شرکت کنندگان است که در فصل چهارم شیوه نامه آموزشی به تفصیل بیان شده است. در این دوره‌ها که تحت اشرافیت سازمان و توسط دانشگاههای معین و قرارگاههای سازمان برگزار می شود دانش‌پذیران با درک مفاهیم تخصصی، توانایی رفع آسیب‌پذیری‌ها و تهدیدات و نیز راهکارهای مقابله‌ای را در مجموعه‌‌های خود ارتقا خواهند داد.در این دوره کلیات تمامی دروس بصورت مختصر و تخصصی تدریس می شود. دانش‌پذیران بعد از گذراندن دوره‌‌های عمومی و تخصصی می‌توانند به مدت 48 ساعت (نظری وعملی) در این دوره‌ شرکت می نمایند. در دورۀ تربیت مربی، با درک مفاهیم، توانایی پاسخگویی به سؤالات و درک تهدیدات و راهکارهای مقابله را به دست خواهند آورد و نحوۀ ادارۀ کلاس و همچنین ارائۀ مطالب و تدریس این دروس را نیز خواهند آموخت.


تبصره: افرادی که در هیچ یک از دوره های بیان شده (عمومی، تخصصی و تربیت مربی) شرکت نکرده ولی خواهان یا نیازمند شرکت در دوره های تربیت مربیگری پدافند غیرعامل باشند برای این افراد دو نوع دوره (عمومی و تخصصی) تربیت مربیگری درنظر گرفته می شود که باید دروس عمومی را گذرانده سپس در دوره تربیت مربی تخصصی شرکت نمایند شامل:


الف) دوره تربیت مربیگری عمومی پدافند غیرعامل: دانش پذیران در این دوره علیرغم فراگیری مطالب، از آنان آزمون به عمل آمده و موظف به ارائه کلاسی بوده و یک پروژه در زمینه کاری یا مقاله علمی ترویجی نیز ارائه نموده و نمرات حدنصاب را کسب نمایند تا مجوز تدریس درحوزه های عمومی پدافندغیرعامل (اصول و مبانی) را داشته باشند همچنین می توانند در دوره های تخصصی تربیت مربیگری پ.غ.ع نیز شرکت نمایند. لازم به ذکر است شرکت کنندگان در این دوره ها با توجه به نمرات کسب شده به 3 سطح متوسط(3)، خوب(2) و عالی(1) تقسیم می شوند.


تبصره: افرادی که نتوانند حد نصاب نمرات را کسب نمایند فقط "گواهی حضور در دوره (عمومی)" به میزان ساعات حضور به شرکت کنندگان تعلق خواهد گرفت.


ب)دوره تربیت مربیگری تخصصی پدافند غیرعامل: افرادی که موفق به گذراندن دوره های عمومی و تخصصی شده اند و گواهی دریافت نموده اند همچنین کارت و گواهی تربیت مربیگری عمومی پدافند غیرعامل را دریافت نموده اند می توانند در این دوره نیز به میزان 32 الی  48 ساعت (نظری و عملی) شرکت نمایند و علیرغم فراگیری مطالب در حوزه تخصصی مربوطه، از آنان آزمون به عمل آمده و موظف به ارائه کلاسی بوده و یک پروژه در زمینه کاری یا مقاله علمی پژوهشی نیز در حوزه تخصصی ارائه نمایند تا مجوز تدریس درحوزه های تخصصی پدافند غیرعامل (زیستی، سایبری، اقتصادی، فنی مهندسی، مردم محور، فرهنگی و...) را داشته باشند.


تبصره: افرادی که نتوانند حد نصاب نمرات را کسب نمایند فقط "گواهی حضور در دوره (تخصصی)" به میزان ساعات حضور به شرکت کنندگان تعلق خواهد گرفت.

شرايط، ضوابط و دستورالعمل دورۀ مربیگری


1)      عضویت در مرکز مطالعات سازمان پدافند غیرعامل (برای افراد حقیقی)

2)      عضویت در انجمن علمی پدافند غیرعامل ایران (برای افراد حقیقی)

3)      ارائۀ مدرک دوره‌‌های عمومی و تخصصی پدافند غیرعامل

4)      ارائۀ مدرک تحصیلی مرتبط (حداقل کارشناسی ارشد)

تبصرۀ ۱. معادل‌سازی مدرک تحصیلی گرایش مرتبط با پدافند غیرعامل.

تبصرۀ ۲. مدرک کارشناسی با سابقۀ کار در حوزۀ مرتبط با پدافند غیرعامل.

5)      ارائۀ برگۀ معرفی‌نامه از محل کار یا خدمت

6)      ارائه اصل و تصوير مدارك (عکس، کارت ملی، شناسنامه، رزومه، مدرک تحصیلی)

7)      ارائۀ مقالۀ علمی- پژوهشی در حوزه‌های مرتبط با پدافند غیرعامل

8)      ارائۀ پاورپوینت در حوزۀ پدافند غیرعامل

9)      کسب حداقل نمره در آزمون دورۀ تربیت مربی

10)  کسب حداقل امتیاز در مصاحبۀ حضوری


توجه: تمامی موارد ذكرشدۀ فوق الزاماً مي‌بايست در فایل فشردۀ ارسالی، یا از طریق ثبت‌نام در سایت مرکز ارائه گردد.


جهت ثبت نام به لینک ثبت نام دوره ها مراجعه گردد.